dowiedz-sie-wszystkiego-o-leczeniu-nowotworu-jajnika
Mariusz Bidziński 
Prof. Mariusz Bidziński – Ginekolog - onkolog.

Profesor nauk medycznych, specjalista z dziedziny położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej. Wieloletni Kierownik Kliniki Nowotworów Narządów Płciowych Kobiecych Centrum Onkologii w Warszawie.

Obecnie profesor konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej w Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Szpitalu Bielańskim w Warszawie oraz Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku i Szpitalu Powiatowym w Pruszkowie.

Profesor Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Autor i współautor 157 publikacji oraz 6 podręczników. Główne zainteresowania to leczenie laparoskopowe nowotworów narządów płciowych kobiecych oraz leczenie tych nowotworów z intencją zachowania płodności.

~gość: Witam, ostatnio zauważyłam, że moje ujście pochwy jest białe jakby „oszronione” i nie da się tego zmyć. Co może być tego przyczyną? Powinnam się martwić?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Trzeba to skonsultować z ginekologiem, mogą to być zmiany o tle hormonalnym, ale nie wolno tego zaniedbać.

~gość: Witam serdecznie.Czy po raku jajnika i przy mutacji BRCA1 wskazana jest mastektomia piersi?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Zachorowanie na raka jajnika jest większe przy mutacji BRCA1, należałoby rozważyć opcję mastektomii profilaktycznej.

~gość: Witam, czy w wieku 25 lat wystarczy profilaktycznie jedna wizyta ginekologiczna?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Raz w roku powinna Pani odbyć wizytę u ginekologa.

~gość: co jaki czas powinnyśmy robić kontrolne badania usg?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Raz w roku, jeżeli nie ma dolegliwości, jeśli są, częściej ale o tym decyduje lekarz ginekolog.

~gość: czy usg napewno pokaze raka w piersi? czy majac 28 lat powinnam udac sie na mammografie?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: W tym wieku piersi badamy ultrasonograficznie, ta metoda przed 40 rokiem życia jest bardziej preferowana.

~gość: Witam mam wielotorbielowatosc organizmu i też na tajnikach trzy krotnie miałam redakcję tych jajników i dalej są torbiele lekarz rozkłada ręce co się dzieje

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Trzeba to skonsultować u ginekologa endokrynologa, prawdopodobnie te zmiany mogą występować na podłożu hormonalnym.

~gość: Witam jakie badanie profilaktyczne nalezy wykonywac aby szybko wykryc raka jajnika?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Profilaktyki nie posiadamy. Jeżeli w rodzinie są kobiety, które zachorowały na raka jajnika, należy wykonać badania genetyczne, które można zrobić w poradniach genetycznych, które są przy każdym centrum onkologii. Tam można uzyskać odpowiednią poradę.

~gość: Dzień dobry. Czy wysoki poziom D-dimerów i częste bóle brzucha/wzdęcia to objawy, które mogą wskazywać na raka?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Należy na pewno skonsultować to u lekarza ginekologa onkologa.

~gość: Panie doktorze ,czy często spotyka się nowotwór wielkości pomarańczy w pierwszym stadium zaawansowania?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Stosunkowo często, nie jest to widok osobliwy. Nie wielkość guza, lecz to wyszedł poza torebkę jajnika decyduje o stopniu klinicznego zaawansowania. Są przypadki, kiedy guz jest wielkości pomarańczy, a nadal jest zlokalizowany tylko w jajniku.

~gość: witam czy mając PCOS jestem bardziej narazona na raka janików czy nie ma to wpływu?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Większa jest predyspozycja do raka trzonu macicy. Należy wykonywać częściej badania USG macicy.

~gość: Witam, chciałam zapytać czy ciągłe plamienia o nieustalonej przyczynie(kolor jak stara krew) mogą świadczyć o rozwoju raka? Jakich badań wymagać, jeśli usg niczego nie wykazuje poza PCOS. Pozdrawiam

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Należy zrobić biopsję macicy: szyjki macicy i trzonu macicy.

~gość: Moja mama i babcia zmarły na raka piersi, mam wykrytą mutację genu BRCA1. Jestem pod opieką WCO. Jakie badania i z jaką częstotliwością mogę dodatkowo prywatnie wykonywać, aby zapewnić sobie szerszą profilaktykę?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Zaleca się do 6 miesięcy badania USG i zrobienie testu ROMA ( oznaczanie markerów HE4 i CA125).

~gość: Czy wystarczy oznaczanie maklera ca125 aby rozpoznać raka jajnika?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Nie wystarczy. Te wartości mogą być podwyższone z innych przyczyn również.

~gość: Czy jest jest jakiś przedział wiekowy, w którym rak jajnika może wystąpić? Czy może dotknąć kobietę bez względu na wiek?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Zazwyczaj dotyczy to kobiet po menopauzie. Mogą zdarzać się również we wcześniejszym okresie, ale takie przypadki są rzadsze.

~gość: Witam .Oglądałam program .Mam prawie 26 lat , rok temu urodziłam dziecko .Od jakiegoś czasu mam bóle w podbrzuszu i problemy z wydętymi brzuchem , nie jestem gruba , a brzuch ciągle jest duży w szczególności wybrzuszenie jest na dole brzucha .Miesiąc temu robiłam cytologię i wyszlo,że mam stan zapalny .Dostałam antybiotyki o tabletki dopochwowe .Czy cytologia wykryje raka jajnika ? Pozdrawiam serdecznie.Iwona

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Cytologia nie jest badaniem, które wykrywa raka jajnika. Należy zrobić badanie USG, test ROMA z krwi – proszę skonsultować się z ginekologiem.

~gość: Witam, panie Doktorze, a to że tak co jakiś czas mam kłujące bóle brzucha, tak, że nie mogę się ruszyć, to może być cos grożnego? Mija po chwili, czasem za chwilę pojawia się biegunka.

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Może to być kwestia problemów jelitowych, należy udać się do gastrologa.

~gość: Witam. Zażywam hormonalna terapię antykoncepcyjna tzn.Symonette i zazwyczaj podczas okolic owulacji bardzo swędzą mnie wargi sromowe ...czym może to być spowodowane ?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Mogą to być zmiany uczuleniowe, należy rozważyć, czy nie jest to alergia.

~gość: Witam mam pytanie dotyczące żony którą ma 27 lat ma mutacje w genie BRCA1 za kilka dni ma profilaktyczną mastektomie. Jej mama zmarła na raka jajnika siostra ma raka piersi czy możemy w Polsce usunąć profilaktycznie jajniki żeby zmniejszyć ryzyko raka ? W gdansku nam odmowiono ze wgledu na wiek

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Preferujemy usunięcie raka jajnika na 3-4 przed wiekiem, kiedy zachorowała osoba z rodziny. Czyli jeśli mama zachorowała w wieku 40 lat, usuwamy w okolicy ok 35 roku życia.

~gość: Panie Profesorze, jaki jest właściwy wynik badania CA-125? Co jest normą?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Normy są podane w każdym laboratorium, wówczas można sprawdzić, czy wynik mieści się w normie.

~gość: Witam, zrobiłam sobie badanie krwi Ca 125, wynik 43,19 czy jest się czym niepokoić?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Należy powtórzyć badanie za 2 tygodnie i zobaczyć, czy jest tendencja zwyżkowa, wtedy należy skonsultować się z ginekologiem onkologiem.

~gość: Witam jestem po amputacji szyjki macicy 6 tygodni, był to rak na poziomie g1, od kilku dni bardzo bolą mnie jajniki

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Należy pójść do ginekologa i skonsultować objawy.

~gość: Witam jestem po operacji laparotopi guz zapalny po cc, usunęli mi część macicy i jajnik został mi 1 jajnik na którym wykryto torbiel 5 cm biorę hormony. Czy taka torbiel może przerodzić się w nowotwór?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Torbiel wydaje się, że nie ma związku z nowotworem, mam nadzieję, że jest Pani pod kontrolą ginekologa, który na pewno w niedługim czasie rozstrzygnie tę kwestię.

~gość: Witam.Czy bardzo długie leczenie infekcji oraz czeste wzdecia i cxeste oddawanie moczu moze swiadczyc o raku jajnika.Mialam leczonego paciorkowca bardzo dlugo.Infekcja leczona za infekcja przez okolo 5 lat.

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Kwestia dobrania złych leków, trzeba zrobić posiewy i intensywniej przeliczyć stan zapalny- zastosować bardziej celowane leczenie.

~gość: Ile lat po zakończeniu leczenia i po radykalnej operacji usunięcia jajników i macicy przy nowotworze pierwszego stopnia można być spokojnym ,że choroba nie powróci?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Po 5 latach można przyjąć, że ryzyko nawrotu choroby jest niewielkie.

~gość: Witam chrzestna ma zdiagnozowana torbiel na jajniku miała robione badanie Roma które było dużo przekroczone niż norma druga znajoma miała identyczne badanie i wyszło pozytywnie jednak po jej operacji okazało się że ma komórki rakowe dlatego pytam czy to badanie jest zawsze prawidłowe Pozdrawiam

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Ono nie jest super czułe i specyficzne, dlatego nie tylko na podstawie testu ROMA diagnozujemy raka jajnika, należy wykonać badanie USG, inne badanie podstawowe i dopiero na tej podstawie można podejrzewać nowotwór.

~gość: witam w zeszłym roku miałam silne bóle janików.BYłam u lekarza ginekologa dwa razy .Małam robione dopochwowe usg.LEKARZE stwierdzili że wszystko jest ok.Miałam również robiona kolonoskopie.Wyniki tez sa dobre.Mama pytanie czy mam zrobic jakies badanie wykluczające raka janików.

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Jeżeli były to badania USG i badania jelita, jeśli minął rok i nic się nie powtórzyło, są małe szanse, że mamy do czynienia z nowotworem.

~gość: Dzień dobry Panie doktorze, mam podobno mięśniaka łączącego jajnik z macicą - 90mm. Wczoraj miałam USG dopochwowe, wynik badania CA125 to 31,2. Czy to na pewno nie rak i co jeszcze mogę zrobić aby się upewnić na 100%.

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Rozpoznanie mięśniak, lekarz nie widzi zmian na jajniku, należy przyjąć, że mamy do czynienia tylko z mięśniakiem.

~gość: Panie Profesorze czy mogę uchronić moja córkę przed rakiem jajnika poprzez. szczepienie?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Nie ma szczepionek na raka jajnika. Szczepionki są tylko na raka szyjki macicy.

~gość: Jestem po operacji przepukliny , ale cały czas mam skurcze w podbrzuszu i kiedyś myślałam że to przez przepukline , ale to nie skonczylo się ... pracuje fizycznie czy to tez ma jakieś znaczenie?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Z pewnością tak, mogą być napięte mięśnie, które dodatkowo powodują dolegliwości i usunięcie przepukliny nie zawsze je eliminuje.

~gość: Witam Panie doktorze, mam 34 lata rok temu urodziłam córkę. Od miesiąca borykam się z bólem, do tej pory myślałam że pęcherza. Jest fizyczny ból, który nie występuje przy oddawaniu moczu. Wyniki z maczu w tym posiew prawidłowe. Usg układu moczowego prawidłowe. W prawej nerce dwa załogi. Czy mam powody by się niepokoić?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Należy się skonsultować z ginekologiem.

~gość: Witam, Jak często powinno wykonywać się badanie USG pochwy? Czy wystarczy raz do roku? Jestem po laparoskopii torbieli jajnika. To byłą zmiana łagodna. Minął już rok i wybieram się, zeby sprawdzić czy znowu coś się nie dzieje.

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Raz w roku wystarczy.

~gość: Witam jestem chora na toczeń układowy w zeszłym roku miałam CA125 ponad 500 zrobiono mi tomograf jamy brzusznej i miednicy mniejszej ale nic nie wykazało postanowiono zrobić laparoskopię okazało się że mam torbiele prosta chciałam zaznaczyć że mam WZWB czy przy tej chorobie to jest możliwe że na się takie duże CA125 (obecnie nam 81) pozdrawiam

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Toczeń rumieniowy i inne choroby zapalane będą decydowały, że CA 125 będzie podwyższone i nie jest to związane z żadnym nowotworem.

~gość: witam, ostatnio byłam na wizycie profilaktycznej pod koniec cyklu,miałam wykonywane badanie usg dopochwowe,na lewym jajniku twór około 4 cm coś jak cysta z płynem,lekarz powiedział ,że może to być związane z cyklem,i żebym się nie martwiła, do kontroli za miesiąc,gdyby nie zmalało markery nowotworowe-co mnie jednak zmartwiło... czy mogę prosić o jakieś sugestie?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Prawidłowe postępowanie lekarza, nie ma powodu do niepokoju.

~gość: Witam. Choruje na.niedoczynnosci tarczycy i przysadki mozgowej. Di 16 rz hormon wzrostu. Od 2004 roku osteopenia. Czesto boli mnie brzuch oraz zoladek tak, jakby cos mi.sie do niego przykleilo. Dopoki nie zwroce, nie prZestaje bolec. Wzdecia sa, brzuch to balon, gazy czesto. Czesto jest mi nie dobrze. Mam 26 lat. Po gastroskopii wyszla bakteria helicobackter. Czy moze byc to.rak jajnika? Ostatnio usg dopochowe w styczniu bylo.ok. bole brzucha i to co opisalam jest od kilku lat

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Jeżeli ma helicobakter, należy to wyleczyć, bo to jest główna przyczyna objawów i dolegliwości.

~gość: Witam od jakiegoś czasu mam nie regularny okres. Ostatnio miesiączka trwała 4 tygodnie przerwa 2 tydonie i znów mam okres. Przy tym zmęczenie i ból jajników. Pozdrawiam

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Należy spotkać się z ginekologiem, być może należy zrobić badania hormonalne.

~gość: Dzień dobry. Czy to znaczy, że cytologia nie nie jest skuteczna w diagnostyce raka szyjki macicy?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: W przypadku raka szyjki macicy jak najbardziej, mówimy o raku jajnika, wtedy cytologia nie będzie reprezentatywna.

~gość: Witam!Czy jeśli dwa razy mialam torbiele jajnika-potworniaki ,jestem w grupie ryzyka? W grudniu urodziłam córeczkę ,czy jest szansa,że torbiele nie będą się pojawiały?pozdrawiam

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Raczej nie, torbiele skórzaste one nie mają związku z rakiem jajnika. Pani musi podlegać normalnym regularnym kontrolom raz w roku.

~gość: Czy nowotwór jajnika we wczesnym stadium powoduje zachwiania miesiączkowe? np dłuższe, krótsze cykle, obfitsze?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Może powodować, może być jednym z elementów, chociaż jest to rzadki objaw.

~gość: Witam, od jakiegoś czasu (ok.roku) mam objawy typu "jelitowego" - wzdęcia, czasem ból powyżej pępka, rzadko zaparcia, w styczniu robiłam usg+badanie ginekologiczne i lekarz nie zauważył niczego niepokojącego. Czasami te objawy ustępują, czy powinnam się martwić i badać się w kierunku chorób jajnika?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Tak, zdecydowanie.

patrycja_mariusz_buszmann: czy usg jest wiarygodne przy wykryciu raka piersi? mam 28 lat czy lepiej poddac sie mammografi. 3 miesiace temu bylam na usg ktore pokazalo torbiele lagodne, ale z boku piersi zauwazylam na jednej piersi jakby cellulit nie wiem czy to moze oznaczac ze lekarz moglby cos przeoczyc i nie widziec czegos zlego

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Należy powtórzyć USG, to badanie jest bardziej wiarygodne w tym wieku.

~gość: Witam czy j szczepić dziewczynki na raka szyjki macicy

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Szczepić. Bardzo dobra i skuteczna metoda profilaktyki raka szyjki macicy.

~gość: Witam serdecznie. Jestem po wycięciu guza granicznego wraz z jednym jajnikiem (operacja w maju tego roku). Czy tego typu guzy często nawracają? Oprócz wizyt u ginekologa i usg jakie dodatkowo badania powinnam wykonać?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Guzy nawracają, powinna być Pani kontrolowana co 3-4 miesiące przez 2 lata. Później rzadziej, co pół roku.

~gość: jakie obiawy sa przy raku jajników

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Jak przy dolegliwościach jelitowo żołądkowych: wzdęcia, bóle brzucha, parcia na mocz, częste oddawanie moczu, nieregularne krwawienia.

Elalhzk: Witam mam pytanie 2 miesiące temu miałąm łyżeczkowanie z powodu silnych krwawień , był pobierany wycinek, wyniki wycinku mówią że wszystko w porzadku, czy to badanie wystarczy?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Jeżeli chodzi o macicę, tak, jeśli o jajnik, niezupełnie. Guz jajnika może się rozwijać niezależnie.

~gość: Witam. Od okolo 4 lat choruje na nowotwora granicznego jajnika lewego.Prawego mam usunietego 12 lat temu z powodu torbiela.lecze sie onkologicznie, co pół roku wykonuje badania onkologiczne.Moj lekarz zaleca mi usunięcia narzadow rodnych ze wzgledu na wiek a mam 39 lat. Czy to konieczne mimo ze badania sa wporzadku?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Potencjalnie jeśli Pani zakończyła plany prokreacyjne, lepiej usunąć narząd rodny.

~gość: Moja mama jest po operacji usunięcia jajników i macicy z powodu torbieli oraz towarzyszącym im krwotoków. Czy ja jako córka (25 lat) mam się czuć zagrożona wystąpieniem wspomnianych nieprawidłowości?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Niekoniecznie, nie ma rodzinnej predyspozycji do zmian łagodnych jajnika.

~gość: Witam mam pytanie mieszkam w Szwecji , pół roku temu miałam usunięta macicę bo miałam komurki rakowe , lekarze w Szwecji nie wycięli jajników , tylko cała macicę , ale bardzo się obawiam że te komurki mogę przejść na jajniki , bardzo się boję proszę o pomoc i radę

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Jeżeli Pani się obawia, a nie mamy dokładnego rozpoznania histopatologicznego, może warto przyjechać do Polski i jeszcze raz skonsultować.

~gość: Witam, jestem po operacji hemikolektomii prawostronnej i "oczyszczeniu" prawego jakjnika z cialka zoltego, od operacji ktora odbyla sie rok temu mam bardzo silne bole jajnika czym moga one byc spowodowane? Czy zrosty daja taki bol?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Tak mogą dawać. Był to duży zabieg operacyjny, dlatego bóle mogą wystąpić.

~gość: Witam mój brzuch przypomina teraz 6 miesiąc ciąży, a notabene nie jestem w ciąży.Bol jaki odczuwam pod lewą piersią jest bardzo uciążliwy trwa to już od 6 miesięcy .Lekarze twierdzą że tak naprawdę nic się nie dzieje a ból jest coraz gorszy....co robić

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Należy się skonsultować z innym lekarzem. I najlepiej lekarzEM ze specjalnością onkologiczną.

~gość: Witam Serdecznie czy potworniak teratoma to tez rak i czy może się pojawić ponownie po laparoskopii . jak często trzeba się kontrolować i czy wkładka mirena może potęgować pojawianie się takich torbieli .

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Jest to guz łagodny, wkładka nie ma żadnego związku. Raz na rok należy odwiedzić ginekologa.

~gość: Witam Panie doktorze od 4 lat zmagam się z bólem brzucha i jajników nasila się to w drugiej fazie cyklu .Brzuch jest twardy ,wzdety i jajniki powiększone .Chodziłam do specjalistów dawali mi hormony które nic nie pomagały , później były antybiotyki na jelita by wyeliminować wzdecia to też nie pomogło a teraz ginekolog zalecił mi laparoskopia gdyż powiedział że mogą być zarosty o może być to przyczyną tych boli .Nie podjęłam jeszxze decyzji proszę o poradę .Te objawy które mam powodują dyskomfort i normalne funkcjonowanie

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Warto zrobić laparoskopię, jeśli inne metody nie potrafią wykazać przyczyny bóli.

~gość: Czy nowotwór jajnika można zdiagnozować podczas usg dopochwowego?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Tak, można ale już w bardziej zaawansowanym stanie. Rzadko udaje się go rozpoznać we wczesnej fazie, aczkolwiek nie jest to niemożliwe. Dla wczesnego rozpoznania należy zrobić badanie markerów CA125 i HE4.

~gość: Czy częste bóle brzucha u 13- latki mogą być przyczyną choroby czy są raczej związane z dojrzewaniem? Córkę od jakiegoś czasu boli w podbrzuszu i jest to silny ból . Nie jest to ciągły ból , jednego dnia ja boli potem przerwa 2-3 dni i znowu.

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Proponowałbym zrobić badania pod kątem pasożytów, wtedy występują dolegliwości bólowe, jak u Pani córki.

~gość: Dobry wieczór u mojej 18sto letniej córki wykryto 8cm torbiel. Niestety nie mogą potwierdzić w 100% rodzaju torbieli mimo że 2 razy zabierana była z domu karetka do szpitala. Dodam że w mojej rodzinie jak i ze strony mojej mamy jak i taty byly przypadki nowotworowe.Czy mam się czym martwić. Dziękuję i pizdrawiam Monika

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Torbiel u 18 latki wygląda na sprawę hormonalną, ale bezpieczniej odwiedzić ginekologa onkologa.

~gość: Jestem 18miesięcy po porodzie naturalnym, schylając się mam wrażenie że moje narządy rodne wewnętrzne przemieszczają się. Co może być przyczyną?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Może tak być, osłabienie mięśni dna miednicy może powodować, że elementy się opuszczają. Warto poprosić o konsultację ginekologa.

~gość: Dzień dobry Panie profesorze. W 2008r. miałam guza jajnika prawego - gruczolaka. Usunięto mi jajnik. Na lewym jajniku zrobiono mi częściową resekcję.Zaszłam 2011r. szczęśliwie w ciąże. Tylko co miesiąc gdy jest owulacja strasznie mnie boli. Za każdym razem boję się, czy się nic nie dziej. Moje pytanie jest czy można jakieś ten ból zmniejszyć?Pozdrawiam serdecznie, Kinga Musiał

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Środki antykoncepcyjne doustne będą skutecznie przeciwdziałać tym bólom.

~gość: Witam, podczas badania usg pochwy dowiedziałam się że mam torbiel o wielkości 6 cm. Przy wcześniejszym badaniu, które było około 3 miesięcy temu lekarz powiedział mi że wszystko jest dobrze. Czy torbiel rośnie tak szybko i czy jest duża szansa że to rak?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Raczej to nie jest rak, ale należy powtórzyć badanie za ok 3-5 tygodni.

~gość: Dobry wieczór Panie Profesorze, od lat choruje na endometriozę. Jestem po trzech operacjach. Czy przez to, że właśnie mam endometriozę jestem w grupie ryzyka zachorowania na raka jajnika?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Tak, niestety tak jest. Musi się Pani kontrolować raz na pół roku.

~gość: chodzę do ginekologa od 16 roku życia, moim problemem były uciążliwe bardzo obfite i bolesne miesiączki. Pano doktor przepisała pigułki antykoncepcyjne twierdząc, że to załatwi sprawę. Oo kilku latach zrobiła mi się torbiela na jajniku, która pękła. Spowodowało to pobyt w szpitalu i lekarz prowadzący przepisal kolejne pigułki antykoncepcyjne.. dziś mam 22lata a bóle nie ustępują, prosząc moja Panią doktor ginekolog o cytologię odmówiła mi mówiąc że jestem za mloda, poprosiłam również o skierowanie na badania markerów równie mi odmówiono twierdząc że to noc nie wniesie do leczenia. Jak mamy więc mieć pewność że nic nam nie dolega skoro tak na prawdę odmawia nam się leczenia?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Należy zmienić lekarza, Pani doktor nie jest dociekliwa. Wymaga Pani zarówno cytologii jak i innych badań ginekologicznych i markerów. Pani objawy niekoniecznie świadczą o nowotworze, ale jednak należy je wykonać.

~gość: Witam,mam 40 lat w zeszłym roku trafiłam do szpitala okropnym bolem brzycha , po trzech badaniach ginekologicznych stwierdono że mam zapalenie przydatków , robiono mi kolonoskopie i stwierdzono nadwrarzliwość jelita, dwa tygodnie znów trafiłam do szpitala też z bólami brzuch ale teraz również miałam straszną biegunkę z krwią a pózniej samą krwią nietety nic nie stwierdzili

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Jeżeli jest krew w stolcu, nie wolno tego bagatelizować, należy się pojawić u gastrologa jak najszybciej.

~gość: witam, czy histerektomii brzusznej z przydatkami - wynik histo: gradu mediocori CIN II-HSIL wskazane są jakieś dalsze kroki?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Nie, zwykłe kontrole wystarczą. Nie wymaga Pani żadnego leczenia uzupełniającego.

~gość: dzień dobry , od dwóch lat mam podwyższone ca125 dwókrotnie niż norma ale test roma jest w normie co jeszcze mogę zrobić

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Nic więcej, kontrolować jak do tej pory. Czasami CA125 może być podwyższone bez żadnej przyczyny.

~gość: Witam , panie Doktorze moja mama miala raka jajnika III stopnia z przerzutami, w 2011 roku w styczniu przeszla operacje pozniej miala chemioterapie i okazalo sie , ze wszytsko jest ok, do tej pory chodzi na konsultacje itd.. i wszytsko jest ok. chciaam sie zapytac czy po taim czasie wkrotce bedzie 7 lat mozemy myslec ze juz nie wroci , ze to wszytsko zle juz sie zakonczylo ?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Wysoce prawdopodobne, że już nie wróci.

~gość: Dobry wieczór. Czy ból nóg od kolan do pośladków może być może być objawem raka jajnika?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Nie mogą to być objawy raka jajnika.

~gość: Witam mam torbiela czekoladkowego ok 3cm pierwszego mialam na prawym jajniku sam znikl teraz mam na lewy czym moze to grozic czy mozna dostac raka?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Na bazie edometriozy czasami powstają nowotwory jajnika, w związku z tym należy to kontrolować.

~gość: Witam jestem po 2 laparoskopiach usuniecia torbiela na jajniku. Niestety w obydwu byla endometrioza. Pozniej udalo mi sie zajsc w ciaze dwa razy cesarka. Mam 2 corki. Znow mam torbiel na tym samym jajniku 3 cm zaczal mnie pobolewac podbrzusze bylam na badaniu usg dopochwowym niby nic sie nie dzieje. Niemniej skad ten bol? Czy endometrioza to rak? Mam 34 lata. Czy badanie krwi na c125 wykluczy nowotwor?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Trzeba liczyć się z tym, że te dolegliwości są związane z endometriozą. Proszę wykonać test ROMA.

~gość: Witam Panie Profesorze. Pytanie dotyczy mojej mamy. Walczymy od 5 lat. Leczenie to jedna wielka sinusoida poczatkowo z przerwami nawet rocznymi. Niestety uczulila sie mama na carbo i cis platyne potem taxol weeki i to przestalo dzialac jest nawrot w otrzewnej i na jelitach (pet c sugerowal mikro rozsiew). jama brzuszna raczej nie do otwarcie - duzo zrostow po operacjach i popaleniu moim zdaniem dootrzewnowa platyna. Otwarto mame 2 lata temu z checia zrobiena hipeka - niestety jelita nie to do uwolnienia ze wzgledu na zrotsy. Mama jest platyno wrazliwa i po testach genetycznych wiemy z jest to rak genetyczny brca1(jesli dobrze pamietam) szukalismy dla mamy olaparibu ale bez skutku - prawie sie udalo. teraz mama ma brac chemie czerwona. Co Pan proponuje? sugeruje? moze cos innego? mama ma 55 lat

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Pani musiałabym przyjechać do mnie na wizytę do Centrum Onkologii w Warszawie, wtedy będę mógł ocenić i udzielić pomocy. 22 546 22 95- telefon do sekretariatu mojej kliniki.

~gość: Witam. Jestem kobietą w wieku 24 latach. Chciałam spytać czy dolegliwości żołądkowe można kojarzyć z rakiem jajnika? Kiedyś one nie występowały, ale dieta nie jest idealna plus stres. Doraźnie pomagają tu statyny, a USG dopochwowe wykazało tylko kilka nielicznych pęcherzyków, które nie zostały uznane za groźne.

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Mało prawdopodobne, raczej kwestie stresu i złej diety.

~gość: witam serdecznie.Mam 51 lat i w maju mialam robione markery ca125,wynik byl 10..czy teraz(wizyte mam zaplanowana na poczatek listopada) musze markery powtarzac czy ten wynik z maja moze byc teraz juz zmieniony? jak czesto powinno sie robic markery jesli stan jajnikow budzi watpliwosci?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Nie ma takiej konieczności.

~gość: Witam, czy rak jajnika ma wpływ na miesiączkowanie? Choroba może spowodować nieregularność w cyklach?

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Może, jest to jednak rzadszy objaw.

~gość: Witam. Mam wycięty w kwietniu tego roku, guz neuroendokrynny NET G1. Jestem pod opieka lekarską , niemniej chciałam się zapytać , jakie są rokowania?. Zrobiłam TK jamy brzusznej i miednicy małej, scyntygrafię- wyniki są bardzo dobre. Czy moje dalsze leczenie -polegające w tej chwili na badaniach kontrolnych to wszystko co mogę zrobić??.

prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Tak, jak najbardziej. Jeżeli jest remisja, należy tylko obserwować.

Komentarze (11)

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

Witam serdecznie mam pytanie do lekaż który prowadzi dzisiaj w TVN program o nie czytanie moczu jak się skontaktować znimi i zadać pytanie

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   ~Gość

   Witam.
   Mam 25 lat. Zmagam się od kilku lat z zespołem policystycznych jajnikow. Nie stety jest coraz gorzej,(antykoncepcja nie działała). Stosowałam luteine i bylo w miarę ok ale gdy tylko przestalam miesiączka ponownie sie zatrzymala. Do tego dochodzi nadwaga z ktora nie moge sobie poradzic. Bylo podejrzenie insulinooporniści - po lekach... rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     ~Gość

     witam od pewnego czasu mam brzuch strasznie wzdęty, aż jakby coś parło, jak by ktoś włożył piłkę i ją dmuchał i brakowało miejsca, miałam polipa macic, mam mięśniaka, brzuch wygląda jak bym była w ciąży, a nie jestem, czasem przeszywa mnie taki ból na przestrzał jakby w pochwie, byłam u lekarza miałam usg ale niepokoi mnie ten... rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       ~Gość

       Witam. Czy robienie cytoligi raz S roku pozwoli mi bsvwczesne wykrycie zmian. Czy wynik cytoligin 2 daje mi pełen obraz sytuacji. Jeśli nie jakie jeszcze dodatkowe badania pozwolą wczesne wykrycie choroby

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         ~Gość

         U mojej 9 letniej corki wykryto niespodziewanie duzego guza jajnika. Natychmiastowa operacja resekcja jajnika wraz z przydatkami. Jakas masakra. Chcialabym tylko wiedziec skad to cholerstwo przyszlo u takiej malej dziewczynki?? W rodzinie to jakas prababka miala bialaczke i guza jajnika. Czy to mize byc zwiazane z genami??

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           ~Gość

           Czy w czasie zażywania tabletek antykoncepcyjnych można zachorować na raka?

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             ~Gość

             Witam
             Jestem nosicielem genu BRCA1 Moja siostra chorowała na raka jajnika. Usunęłam jajniki ale chciałabym usunąć piersi Czy jest możliwość usunięcia przy jednoczesnej rekonstrukcji NFZ profilaktycznie
             Joanna

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               ~Gość

               Witam ! Moja mama miesiąc temu dowiedziała się o raku jajników, jeszcze nie zaczęto leczenia bo ma cały czas prowadzone badania. Guz wielkości 10 cm między pochwa a odbytem. Ale nie ma przerzutow do innych części ciała. Lekarze mówią że mieści się to wszystko w miednicy mniejszej. Jednakże postanowili wyciąć jajniki, macice, obyt... rozwiń

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 ~Gość

                 Nie dawno stwierdzono u mnie endometroioze ,czy w przyszłości mogę się obawiać nowotworu jajnika?

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   ~Gość

                   Witam mam raka złośliwego od 4 lat i nie mam przerzutów i nie wiem co robić bo według lekarzy statystycznie powinnam nie żyć

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     ~Gość

                     Witam, mam 6-cio letnią córeczkę, czy istnieje dieta minimalizująca możliwość wystąpienia raka jajników? czego unikać? Pozdrawiam!

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       0
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       Pomoc | Zasady forum
                       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.