Aktualności

Jak możemy chronić się przed smogiem?
Jak możemy chronić się przed smogiem?  
Maska antysmogowa – sprawdzony sposób na pył zawieszony w powietrzu

Maski antysmogowe stały się niezwykle popularne w ciągu ostatnich lat. Niestety, stan powietrza w wielu regionach kraju wciąż pozostawia wiele do życzenia. Szacuje się, że zanieczyszczenia mogą przyczyniać się do śmierci kilku tysięcy ludzi rocznie. Warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić.

Maska antysmogowa pomaga walczyć z substancjami zawieszonymi w smogu. Informacje o przekroczonych stężeniach szkodliwych środków w powietrzu wywołują olbrzymie zaniepokojenie. Większości negatywnych czynników można przeciwdziałać w efektywny sposób, jednak nie każda maska przeciwsmogowa sprawdzi się w takim samym stopniu. Należy wiedzieć, jak ją dobrać i jak z niej korzystać.

Wybór maski antysmogowej

Substancje zawieszone w smogu są mikroskopijne i z łatwością przenikają do organizmu. Niestety, nie zatrzyma ich bariera w postaci zwykłego materiału. Wiele osób po ogłoszeniu alarmów smogowych zakłada maseczki chirurgiczne – nie gwarantują one jednak żadnej skuteczności, pozytywnie wpływają jedynie na aspekt psychologiczny. Aby zatrzymać pyły PM 10 i PM 2,5 maska przeciwsmogowa musi mieć odpowiednie filtry. Przede wszystkim powinien być to filtr HEPA (high efficiency particulate air filter), który zatrzymuje szkodliwe substancje i nie pozwala im przeniknąć do płuc. Oprócz pyłu zawieszonego filtry HEPA nie pozwalają przedostać się do układu oddechowego również grzybom, bakteriom i wielu wirusom.

Maski kosztują około 200–300 zł, są dostępne w różnych rozmiarach i wzorach, sklepy oferują także szeroki wybór masek antysmogowych dla dzieci. Powinny pomyśleć o nich przede wszystkim osoby, które uprawiają sport i wdychają zanieczyszczone powietrze. Smog jest niezwykle niebezpieczny dla miłośników biegania czy kolarstwa. Dobrze ukrwione płuca mogą przyjmować jeszcze większe porcje zanieczyszczeń. Sama maska antysmogowa to jednak nie wszystko. Co jakiś czas konieczna jest wymiana filtra, który ulega zanieczyszczeniu. W przypadku stosowania go w niektórych miejscach (zwłaszcza w centrach miast, okolicach dużych zakładów) należy wymieniać go nawet co kilka dni.

Jednorazowa maska antysmogowa

Osoby, które nie uprawiają sportu za zewnątrz i nie są w tak dużym stopniu narażone na działanie szkodliwych substancji, mogą również zakupić jednorazowe maski antysmogowe. W przeciwieństwie do masek z wymiennymi filtrami gwarantują one ochronę jedynie przez kilka godzin – producenci przeznaczają je głównie dla pracowników przebywających w trudnych warunkach. Warto jednak pamiętać, że stężenie szkodliwych substancji na ulicach jest zdecydowanie niższe od zanieczyszczeń w zakładach przemysłowych, więc okres ich przydatności może się znacznie wydłużać i sięgać kilkunastu lub kilkudziesięciu godzin. Atutem jednorazowych masek smogowych jest przede wszystkim niska cena (ok. 10 zł) oraz ich dostępność.

Dopasowanie maski przeciwsmogowej

Aby maska antysmogowa spełniała swoje zadanie, powinna być dobrze dopasowana do twarzy. Jeżeli odstaje, przez nieszczelność do płuc może przedostawać się nieoczyszczone powietrze. O maskę należy również odpowiednio dbać. Producenci zalecają wymianę filtru co kilkaset godzin, jednak – jeżeli oddychanie jest utrudnione – warto zrobić to wcześniej.

Jednorazowa maska antysmogowa

Osoby, które nie uprawiają sportu na zewnątrz i nie są w tak dużym stopniu narażone na działanie szkodliwych substancji, mogą również zakupić jednorazowe maski antysmogowe. W przeciwieństwie do masek z wymiennymi filtrami gwarantują one ochronę jedynie przez kilka godzin – producenci przeznaczają je głównie dla pracowników przebywających w trudnych warunkach. Warto jednak pamiętać, że stężenie szkodliwych substancji na ulicach jest zdecydowanie niższe od zanieczyszczeń w zakładach przemysłowych, więc okres ich przydatności może się znacznie wydłużać i sięgać kilkunastu lub kilkudziesięciu godzin. Atutem jednorazowych masek smogowych jest przede wszystkim niska cena (ok. 10 zł) oraz ich dostępność.

Dopasowanie maski przeciwsmogowej

Aby maska antysmogowa spełniała swoje zadanie, powinna być dobrze dopasowana do twarzy. Jeżeli odstaje, przez nieszczelność do płuc może przedostawać się nieoczyszczone powietrze. O maskę należy również odpowiednio dbać. Producenci zalecają wymianę filtru co kilkaset godzin, jednak – jeżeli oddychanie jest utrudnione – warto zrobić to wcześniej.

Smog a problemy ze zdrowiem

Długie oddychanie powietrzem, w którym zawieszone są pyły, może przekładać się na poważne problemy ze zdrowiem. Przede wszystkim odczuwa się problemy z oddychaniem, zawroty i ból głowy, mieszkańcy miast, w których występuje smog, skarżą się również częściej na alergie i chroniczny kaszel. Nie są to jednak wszystkie konsekwencje dla zdrowia pacjentów. Smog zawiera rakotwórczy benzopiren, doprowadza również do chorób płuc (w tym astmy czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc), zapalenia oskrzeli, chorób układu krążenia, zawałów, zatorów i udarów niedokrwiennych. Kobiety w ciąży są bardziej narażone na ryzyko poronienia, urodzenie wcześniaka lub dziecka chorego.

Należy śledzić informacje dotyczące stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia profilaktyki – warto wyposażyć się w specjalną aplikację, alarmującą o przekroczeniu maksymalnych wartości, a także w odpowiednią maseczkę antysmogową.

autor:Paweł Łaniewski

źródło: zdrowie.tvn.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Palisz? Zobacz jak wyglądają Twoje płuca!
Następny artykuł:

Palisz? Zobacz jak wyglądają Twoje płuca!

tvnpix