Aktualności

Chirurgia szczękowa dr Anny Bromirskiej Małyszko
Chirurgia szczękowa dr Anny Bromirskiej Małyszko 
Na czym polega chirurgia szczękowa i jakie zabiegi wykonuje chirurg o specjalizacji chirurgii szczękowo-twarzowej

Specjalizacja chirurgia twarzowo-szczękowa to dziedzina medycyny, która łączy ze sobą elementy chirurgii plastycznej i stomatologicznej, traumatologii, onkologii oraz medycyny ogólnej. Zabiegi wykonywane w tej dziedzinie wykonuje się najczęściej do usuwania zębów mądrości, eliminacji wad zgryzu, uszkodzeń lub zniekształceń twarzy na skutek wypadku, leczenia stanów zapalnych, guzów oraz torbieli w okolicach zatok szczękowych.

Chirurgii twarzowo-szczękowej nie można mylić z chirurgią stomatologiczną. Najczęściej wykonywane zabiegi z tej dziedziny to np.: usunięcie zębów z zębodołów i ósemek, resekcja wierzchołka korzenia, usuwanie korzeni, transpozycja zębów czy stabilizacja kości.

Czym jest chirurgia twarzowo-szczękowa?

Chirurgia twarzowo-szczękowa to połączenie medycyny ogólnej i stomatologii. Zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej (w tym zębów, tkanek miękkich, szczęki) oraz twarzoczaszki. Na stół operacyjny na oddziale chirurgii twarzowo-szczękowej najczęściej trafiają skomplikowane przypadki, gdy sam stomatolog czy chirurg plastyczny nie jest w stanie pomóc.

Czym zajmuje się chirurg szczękowy?

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się różnorodnymi przypadkami, które mogą potrzebować pomocy z kilku dziedzin, jak np.: chirurgii stomatologicznej i plastycznej, onkologii czy traumatologii. Interwencja chirurga szczękowego jest potrzebna w następujących przypadkach:

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Zniekształcenie twarzy, np. na skutek poważnego wypadku czy pobicia, może wymagać interwencji chirurga. Leczenie chirurgiczne wymagane jest również w przypadkach, kiedy zgryz jest nieprawidłowy. Najczęstsze wady zgryzu to: wysunięcie żuchwy, zwężenie szczęki, zgryz otwarty. Z usług chirurgii szczękowo-twarzowej korzysta się również do zabiegów modelowania brody, np.: nadania odpowiednich proporcji, powiększania lub zmniejszania brody czy korekta jej kształtu.

Stany zapalne lub guz w okolicach zatok szczękowych

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego jest niezbędna, kiedy pojawia się guz lub torbiel w trudno dostępnym miejscu lub w okolicach zatok szczękowych. Chirurg także pomaga wyleczyć stan zapalny kości, który pochodzi od zębów. Resekcja wierzchołka zęba wykonywana jest, kiedy należy usunąć zmiany okołowierzchołkowe, których nie da się już wyleczyć. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i polega on na nacięciu błony śluzowej, dzięki czemu możliwe jest odsłonięcie kości i usunięcie torbieli korzeniowej czy zmiany zapalnej.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów ma miejsce, kiedy przestają one już rosnąć, ale nie przebiły się przez błonę śluzową lub rosną w środku kości. Może to spowodować poważny stan zapalny, wypchanie sąsiednich zębów na inne miejsce oraz nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Zatrzymanie zębów najczęściej dotyczy ósemek. W takim wypadku zaleca się ich chirurgiczne usunięcie.

Złamania kości, np. szczęki, twarzy, żuchwy

Do złamania może dojść na skutek wypadku, silnego uderzenia czy mechanicznego urazu. Zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonywanie są w znieczuleniu miejscowym. W poważniejszych przypadkach stosuje się znieczulenie ogólne. Do złamań najczęściej dochodzi na skutek wypadku samochodowego, bójki lub uprawianego sportu. W złamane miejsce najczęściej umieszcza się specjalne szyny, protezy bądź metalowe mikropłytki. Mają one różne kształty i można je dowolnie wyginać, aby nadać im odpowiedni kształt, pasujący do złamanej kości.

Implanty

Zabieg wszczepienia implantów wykonywany jest przez chirurga twarzowo-szczękowego z dodatkową kwalifikacją implantologiczną. W dziedzinie implantologii najczęściej dokonuje się rekonstrukcji materiału kostnego zęba oraz przygotowywania dziąsła dla przyszłego zębowego implantu wykonanego z kościozastępczego materiału.

Kwalifikacje chirurgia szczękowego wykorzystuje się również u pacjentów objętych leczeniem przygotowawczym przed umieszczeniem protezy w jamie ustnej. Kuracja ma na celu usunięcie wszelkiego rodzaju nierówności, jak fałdki czy zgrubienia, aby jama gębowa spełniała warunki utrzymania ruchomej protezy.

Klinika chirurgii twarzowo-szczękowej

Klinika chirurgii twarzowo-szczękowej to miejsce, gdzie można szukać wykwalifikowanego specjalisty do wykonywania skomplikowanych zabiegów z danej dziedziny. Tego typu oddziały świadczą kompleksowe usługi z zakresu chirurgii, a także poradnictwa ambulatoryjnego. Zapewniają leczenie w warunkach szpitalnych oraz opiekę wykwalifikowanego personelu medycznego. Na oddziale chirurgii szczękowo-twarzowej wykonuje się takie zabiegi, jak: chirurgia odtwórcza, leczenie zapaleń tkanek miękkich, chorób zatok, zmian naczyniowych, traumatologia twarzoczaszki czy uzupełnień protetycznych.

Autor:Magdalena Bytys

źródło: zdrowie.tvn.pl

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

witam, chciałam zapytać czy operacje które były pokazane w pragramie były to operacje płatne czy na fundusz. Niestety jestem osoba z powikłaniem po sepsie i taka operacja pewnie niedługo mnie czeka.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   ~Gość

   Takie operacje są możliwe na NFZ - trzeba mieć skierowanie do chirurga szczękowego. Czasem czeka się dłuższy czas na termin - nawet kilka lat.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     Pomoc | Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
     Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy?
     Następny artykuł:

     Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

     tvnpix